Історичні консультанти групи

У статуті клубу зазначено, що ми займаємось вивченням військової історії періоду Визвольної війни 1648-1657 років, а також дослідженням і реконструкцією матеріального (озброєння, одяг, спорядження, предмети побуту) та духовного (звичаї, традиції, уявлення, соціальна психологія) світів козацтва та населення України середини XVII століття. Це дуже складне завдання, з огляду на невелику кількість джерел та артефактів, що збереглись до наших часів. Крім того, вивченням цієї тематики займається вузьке коло спеціалістів, і тільки нещодавно почало з'являтися все більше наукових робіт, що дозволяють ґрунтовно відтворити світ українця XVII століття.
Тому в цьому розділі ми б хотіли подякувати та згадати насамперед тих науковців та спеціалістів, чиї фахові знання та захоплення історією допомагають знайти відповіді на багато питань, що виникають в нас під час процесу реконструкції:
1. Сергій Шаменков - наш колега, реконструктор, керівник кількох військово-історичних клубів, автор монографії "Піхота українських гетьманів" (2008 р.), багатьох статей, графічних та матеріальних реконструкцій на тему військового костюму від античності до сьогодення. Майстер, який своїми руками пошив не один реконструкторський комплект на різні епохи. Людина, що консультувала наш клуб із початку його виникнення в 2010 році, даючи цінні поради та конкретні рекомендації (крої, ґатунки матеріалу, кольори) щодо зовнішнього вигляду реєстровців часів Богдана Хмельницького. Вивченням історії козацького костюму п. Сергій займається вже більше 15 років, його ілюстрації можна зустріти в багатьох книжках видавництва "Темпора".
2. Святослав Сичевський - також наш колега-реконструктор, що займається вивченням та реконструкцією козаччини вже майже 20 років. Автор кількох історичних блогів, статей, засновник Лабораторії історичного костюму, дослідник різних періодів історії України. Він, як і Сергій Шаменков, від початку існування нашого клубу був історичним консультантом з питань одягу, предметів побуту, спорядження реєстровців середини XVII століття.
Те, як виглядав клуб у 2010-2018 роках значна заслуга саме цих двох людей. Саме їхніми знаннями, порадами та практичними навичками ми користувались весь цей час.
3. Олег Мальченко - кандидат історичних наук, автор наступних робіт: "Музей української артилерії XV-XVIII століття. Частина 1. Українські гармати в зарубіжних музейних колекціях", "Київський артилерійський арсенал у другій половині XVII століття", "Орнаментована артилерія на Правобережжі України XV-XVIII століття", "Художнє лиття гармат у Гетьманщині за часів правління Мазепи", "Артилерія на українських землях у ХІV-XV століттях", "Укріплені поселення Брацлавського, Київського і Подільського воєводств (XV-середина XVII століття)", "Арсенали українських замків XV - середини XVII століття". Це фахівець, до якого ми звертались за порадами щодо польової артилерії часів Хмельниччини.
4. Леся Чміль - кандидат історичних наук, співробітник інституту археології НАН України, автор статей: "Опыт применения статистических методов в изучении керамики Среднего Поднепровья XVI-XVIII веков", "До питання про описку на кераміці Середньої Надніпрянщини у XVII-XVIII століттях", "Художня кераміка Києва XVI-XVIII століття", "Кераміка Вознесенського монастиря", "Ужиткова кераміка XVII століття з розкопок Вознесенського жіночого монастиря в Києві", "Орнаменты подглазурной росписи на посуде Среднего Поднепровья XVII-XIX веков". П. Леся - спеціаліст по кераміці нашого часу (XVII століття) та нашого регіону, яка люб'язно поділилась своїми знаннями в цій темі.
5. Роман Косарев та Валерій Нефьодов - співавтори чудового видання - "Зброя доби козацтва. Каталог історичних артефактів XV-XVIII століття в 650 світлинах". П. Роман та П. Валерій - професійні фахівці з вогнепальної та холодної зброї доби козацтва, до яких ми звертались останнім часом за практичними порадами при відтворенні реплік козацької зброї нашого періоду.
6. Наталія Білоус - кандидат історичних наук, автор наступних монографій: "Київ наприкінці XV - у першій половині XVII століття. Міська влада і самоврядування", "Привілеї Києва кінця XV століття - середини XVII століття", "Тестаменти киян середини XVI - половини XVII століття". Фахівець з міського самоврядування Києва в наш час, і взагалі людина, що допомогла нам краще зрозуміти яким був Київ та його мешканці в XVII столітті.
7. Володимир Прокопенко - кандидат хімічних наук, дослідник історії костюму, співавтор та головний модератор форуму "Кітаб Хона. Його багаторічна та кропітка робота зі збирання ілюстративних джерел XVI-XVII століття та знання багатьох вузькопрофільних тем (як приклад, він є автором статті "Короткий огляд функціональних накладок для підвісу сагайдака з пласким колчаном") допомагають нам отримувати відповіді на непрості питання в процесі реконструкції козаччини часів Хмельницького.
Звертаємо Вашу увагу, що всі вищеназвані фахівці ні в якому випадку не несуть відповідальності за кінцевий продукт своїх консультацій, оскільки рішення з усіх технічних питань після отримання консультацій приймають члени клубу, вони ж втілюють його в життя через майстрів клубу чи самостійно, власноруч виготовляючи всі ті речі, що допомагають створити повний, і головне науково обґрунтований вигляд реєстровця середини XVII століття.
Ми щиро вдячні всім, кого згадали тут - за їхні знання, бажання поділитися ними і надану нам допомогу в такому непростому, але цікавому захоплені.

Made with